TÉMA: Imádkozás
Ez az összejövetel segít körülírni, hogy mit jelent az imádság, hogyan működik, és hogy miért kell az embernek imádkozni. A cél az, hogy megvalósítható imaéletre ösztönözzön, amely a fiatalok számára természetessé válhat.
BEVEZETÉS
Amikor a keresztyén ember hitbeli növekedéséről és Krisztus úr-voltáról beszélünk, van egy tényező, amely – szerintünk – az Istennel való kapcsolatunk alapja. Mit gondoltok, melyik ez?
Lehet, hogy átsiklottál ezen vagy természetesnek vetted, de az alapvető kommunikáció minden kapcsolatban szükségszerű. A Biblia azt mondja: „Szüntelen imádkozzatok”. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy behunyt szemmel vezetünk, hanem, hogy mindig szabadon kell tartanunk a kommunikációs vonalat. Beszélgető viszonyban kell, hogy legyünk Istennel és engednünk kell, hogy Igéjén keresztül szóljon hozzánk.
Hányan láttak már a „Gyermekek levelei Istenhez” c. könyvhöz hasonlót? Kisgyermekek írnak levelet Istennek és igazán nagyon bájosak.
Drága Istenem!
Végy föl engem a listára.
Barátod,
Hédi
Drága Istenem!
Te valóban létezel? Vannak, akik nem hisznek ebben.
Ha létezel, minél hamarabb mutasd meg ezt.
Anna
Drága Istenem!
Már írtam neked ezelőtt, ugye, emlékszel? Hát megtettem, amit ígértem, de te még mindig nem küldted a lovat? Mi lesz vele?
Lajos
Mókásak, ugye? És mégis sokszor a mi imádságaink is ezekhez hasonlóak, vagy legalábbis hasonlóan értelmezzük az imádságot.
ESZMECSERE
Hányan hallottatok imádkozásban „versenyezni” embereket – egyáltalán hogyan lehet versenyezni? Szerinted, ez mit árul el az ima-szemléletükről?
Mi a helyzet az imádság szóhasználatával? Mi fejez ki tiszteletet belőle, és mi őszinteséget? Nem kerül ez a kettő szembe egymással néha?
Isten valójában milyen nyelven beszél? Angolul, héberül, oroszul vagy magyarul?
Szerinted megtörténik, hogy az imádság megszokott rítussá válik – mint pl. étkezés előtt? Vannak, akik bűntudatot éreznek, ha nem imádkoznak étkezés előtt, de ugyanakkor feszélyezve érzik magukat egy étteremben, ezért úgy próbálják kendőzni azt, hogy „szimatolják a levesüket” vagy megvakarják a homlokukat, stb.
Mikor imádkozol? Vannak, akik csak veszélyhelyzetben imádkoznak, mint az a fiú, aki elveszítette uralmát az autója fölött… felkiáltott: „Istenem, ments meg engem!” A balesetben meg sem horzsolódott, viszont a kocsija totálkáros lett. Megjegyezte: „Azt hiszem, az autóért is imádkozni kellett volna”. Az imádkozás csak sürgősségi cselekedet?
BESZÉLGETÉS-VÁZLAT
Imádkozás… mi ez?
- Az imádkozás kommunikáció – párbeszéd Isten és közötted egy szeretetteljes kapcsolatban.
- Az imádkozás magatartás, vagyis fontosabb annál, mint amit mondunk, amit értünk azalatt vagy amiért egyáltalán mondjuk azt.
Imádkozás… mikor?
- „Szüntelen imádkozzatok”.
- Ez a kommunikáció bárhol, bármikor lehetséges.
Imádkozás… hogyan?
- Őszintének kell lennünk, amikor Istenhez beszélünk. Ő ismer minket, értelmetlen dolog becsapni Őt.
- Konkrétnak kell lennünk a Vele való beszélgetésben. Így képesek leszünk majd felismerni konkrét válaszokat.
- Bizalommal kell imádkoznunk, keresve az Istennek való engedelmességet. Nézd meg Ján. 15:7-8, 16, 14:12-14.
Imádkozás… miért?
- Az imádkozás bevonja Istent az életünkbe. Lásd Ján. 16:23b, 24.
- Az imádkozás által Isten figyelmünk középpontjába kerül.
- Az imádkozás tudatosítja bennünk Istennek ránk vonatkozó tervét – érzékenyebbek leszünk Iránta.
- Az imádkozás várakozó álláspontra helyez minket – az imádkozás „megváltoztat dolgokat”.
Imádkozás… testhelyzet?
- Vannak, akik úgy érzik, hogy kizárólag a gyülekezetben vagy bizonyos testhelyzetben imádkozhatnak, pl. térden állva. De ahogy már láttuk, bárhol, bármilyen helyzetben, bármikor imádkozhatunk.
Imádkozás másokkal (Máté 18:19, 20).
- Miért nem szeretünk másokkal imádkozni?
o Félünk, hogy mások meglátják a hiányosságainkat.
o Túl büszkék vagyunk ahhoz, hogy valaki más előtt megalázzuk magunkat.
- Miért kell imádkoznunk másokkal?
o A Biblia azt mondja, hogy mások meglátják, hogy az Ő tanítványai vagyunk abból, ha „szeretjük egymást”.
o A közös imádkozás közelebb hoz bennünket egymáshoz szeretetben.
o Ha őszintén imádkozunk, az testvéri biztatást jelent.
o Bátrabban fogunk kérni.
o A Biblia bátorít erre, mikor azt mondja, hogy: „Ahol ketten vagy hárman együtt vannak az Én nevemben, Én ott vagyok közöttük.”
SZEMÉLYES VÁLASZOK
Eddig az imádkozás „mi”-jeit és „miért”-jeit tárgyaltuk, most pedig a tanultakat ültessük át a gyakorlatba. Mindenki vegyen egy papírlapot innen és írjon egy levelet Istennek. Önállóan dolgozz, ne figyelj másra!
Írd le Istennek:
- mit érzel Iránta
- miért vagy hálás
- mit sajnálsz
- mire van szükséged
- valaki másnak mire van szüksége
Nyilvánvaló, hogy ma este milyen kihívással nézünk szembe. Nyitva kell tartanunk a kommunikációs csatornát Isten felé. Ez a kommunikáció nélkülözhetetlen és alapvető.
Most alkossatok 3-4 fős csoportokat. Együttlétünk utolsó néhány percében közösen imádkozzatok egymásért társalgó imával. Én fogom befejezni.
NÉHÁNY JAVASLAT A TOVÁBBIAKRA NÉZVE:
Ma este, mielőtt lefekszel… beszélj Istennel olyasmiről, amiről még soha nem beszéltél.
Állíts össze egy személyes imalistát.
Ezen a héten jöjj össze néhány barátoddal és imádkozzatok társalgó módon, felhasználva, amit az imádkozásról tanultatok.
(Megjegyzés a vezetőnek: Ne feledd el, hogy az imádkozás nem tanítható „hat könnyű leckében”. Mi csupán szempontokat adhatunk. Egy Istennel való tényleges imakapcsolat csak cselekvés által tanulható!)
Vélemény, hozzászólás?